RSM Dizayn olarak; B2C (e-satış) uygulamaları günümüzde sıkça kullandığımız e-ticaret yöntemlerindendir. Artık internetin her alanda hayata hakim olması hem firmaları sanal pazara çekmiş hem de tüketicilerin ürünlere daha kolay ve daha hızlı ulaşmasını sağlamıştır. Buda doğal olarak ticarete kolaylık ve pratiklik getirmiştir.

Peki, B2C nedir? B2C, işletmeden tüketiciye anlamına gelen bir e-ticaret yöntemidir. ürünler ve fiyatlar, teslim koşulları, garanti koşulları ve diğer tüm özellikler satıcı tarafından belirlenir ve tüketiciye sunulur. Eğer müşteriler şirket ise B2B, şahıs ise B2C terimleri kullanılır.

Bu gün her birimizin sıkça kullandığımız sanal alışveriş siteleri B2C’nin en bilinen örneğidir. Bunun yanı sıra firmaların kendi ürünlerini yine kendilerine ait sanal mağazalarında satışları da yine B2C’nin örnekleridir.

B2C e-ticaretin bu gün hayatımızda görüldüğü gibi ciddi bir yeri vardır. Hem alıcı olarak hem de satıcı olarak e-ticaret kavramıyla oldukça iç içeyiz. Ancak e-ticaret yapan firmaların bu avantajı kullanmak isterken elbette dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Her şeyden önce, hazırlanan sitenin alt yapı yeterliliği ve güvenilirliği çok önemlidir. Ziyaretçilerin aklında site güvenliği ile ilgili bir soru işareti bulunması elbette satışı olumsuz etkileyecek ve istenilen kazanç sağlanamayacaktır. Sitenin yine kullanıcı kolaylığı göz önüne alınarak tasarlanmalıdır. Doğru reklam stratejileri uygulanmalı, kampanyalar düzenlenirken gereksinimler doğru zamanda göz önüne alınmalıdır. Doğru ürün doğru pazarda sunulmalıdır, bu yüzden de pazar araştırması konusunda titiz davranılmalıdır.

Bu ve benzeri kriterler göz önüne alındığında e-ticaret firmalar için karlı bir kapı işlevi görmektedir. Bu karlı kapının sağladığı avantajlara değinecek olursak; her şeyden önce 7 gün 24 saat satış avantajı sağlar. Tatil vb. durumlarda mağazanızı kapatmanız gerekirken B2C e ticaret ile yılın tüm gün ve saatlerinde satış yapabilirsiniz. Aracı olmadan direkt müşteriye ulaşma imkanı, müşteri istek ve taleplerine daha hızlı ulaşma, sadece kendi ilinizde değil; yurt içi ve hatta yurt dışı pazarına ulaşma gibi pek çok avantaja sahip olmak mümkündür.

Görüldüğü gibi internet bize sınırları olmayan bir dünyaya davet ediyor. İşini büyütmek isteyen ve müşterisine daha hızlı ve kolay ulaşmak isteyen tüm satıcı firmalar da bu dünyada yerini alıyor. Bu da günümüz şartlarında olası gerekenin ta kendisi.